Sztuki Walki

Istotną częścią każdego konwentu są pokazy sztuk walki i na naszej imprezie ich nie zabraknie. Poniżej możecie zapoznać się ze szkołami, które zaprezentują dla Was swoje umiejętności i być może zachęcą Was do tego, by samemu spróbować sił w uprawianiu tych sportów.

Stowarzyszenie na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL – organizacja zrzeszająca osoby zainteresowane odtwarzaniem Dawnych Europejskich Sztuk Walki (DESW; w Europie Zachodniej znanych jako HEMA – Historical European Martial Arts) średniowiecza i nowożytności. Celem stowarzyszenia jest badanie i sprawdzanie w praktyce, poprzez sparringi, cięcie ostrymi mieczami oraz walki na broń drewnianą oraz stalową, systemów walki przekazanych nam w historycznych materiałach źródłowych, maksymalnie wierne ich odtworzenie oraz umożliwienie bezpiecznej ich nauki.

 

tonbo2

Klub Tonbo Kendo Warszawa – powstał w 2008 roku pod nazwą Kendo Shodokan Warszawa, którzy postawił sobie za zadanie stworzyć mocny ośrodek kendo na południu Warszawy. Tonbo to po japońsku „ważki”, które były popularnym motywem w symbolice samurajskiej, widocznym do dziś na japońskich akcesoriach. Ważka jako stworzenie niepotrafiące latać w tył, symbolizowała nieustraszonych wojowników, którzy w każdej sytuacji prą do przodu bez zwątpienia. W ciągu ośmiu lat działalności klub dorobił się brązowego medalisty Mistrzostw Europy, czterech medalistów Mistrzostw Polski oraz wykształcił szereg osób z grona kadry narodowej. Klub Tonbo Kendo przeprowadzi pokaz i warsztaty Kendo dla uczestników.

shinkage Shinkage-ryu Hyoho Poland Marobashikai – Shinkage-ryu to tradycyjna sztuka walki mieczem wywodząca się z okresu Sengoku. Jej założycielem był Kamiizumi Ise-no-Kami Nobutsuna, zaś jego najlepszym uczniem był sam Yagyu Sekishusai Munetoshi (dziadek znanego z wielu samurajskich opowieści Yagyu Jubei’a), mianowany nadwornym nauczycielem kenjutsu na dworze szogunów Tokugawa. W Polsce Shinkage-ryu Marobashikai istnieje już od 10 lat. Zwierzchnikiem polskiego Marobashikai jest shihan Narazaki Nobuki. Polscy praktycy Shinkage-ryu koncentrują się na zachowaniu czystości przekazu, aby odtwarzać techniki, które były doceniane i skuteczne w okresie wojen domowych Sengoku, zachowując bezpośredni przekaz, ucząc się tylko od japońskich nauczycieli. Shinkage-ryu Hyoho Poland Marobashikai przeprowadzi pokaz Kenjutsu swojej szkoły.


shorin1Stołeczny klub Shorin-Ryu Karate „Te”
– Karate (Karatedo) jest sztuką walki z japońskiej wyspy Okinawy, podstawą której są określone kata i ich interpretacja nauczane „ręka w rękę”. Jest ono wytworem wielowiekowej kultury Okinawańczyków. Okinawa Shorin-Ryu Karate jest najstarszym (pierwszym) stylem karate, a jego założycielem był Sokon „Bushi” Matsumura – szef ochrony królów Ryukyu. Najsłynniejszym uczniem Matsumury był Anko Itosu, modernizator karate który ostatecznie ukształtował styl. Shorin-Ryu jest oficjalnie uprawiane w Polsce od 1981 roku. Organizacją reprezentującą Shorin-Ryu jest Polska Unia Shorin-Ryu Karate, która rzesza ponad 25 klubów z terenu 12 województw. Stołeczny klub Shorin-Ryu Karate „Te” przeprowadzi pokaz Karate swojej szkoły.