Najczęściej Zadawane Pytania

P: Co to jest festiwal/konwent fanów?
O: J
est to zjazd ludzi zainteresowanych daną tematyką – w tym przypadku mangą, anime, kulturą japońską i innymi aspektami popkultury, na którym odbywają się najróżniejsze atrakcje związane z ów tematyką.

P: Jak zdobyć wejściówkę na konwent?
O:
Przeważnie aby mieć możliwość wzięcia udziału w konwencie należy dokonać rezerwacji, jednak w przypadku niektórych imprez istnieje możliwość kupienia wejściówki na miejscu. Rezerwacje na imprezach naszego Stowarzyszenia obsługuje system Fouton.

P: Zarezerwowałem/am wejściówkę. Jak ją opłacić?
O: Są dwa sposoby:

  • Można wykonać przelew z konta bankowego za pośrednictwem internetu. Każda osoba, która konto bankowe posiada, na pewno wie jak to zrobić. Dane do przelewu można podejrzeć po zalogowaniu się do systemu Fouton i wybraniu opcji „Rezerwacja”.
  • Można wykonać przelew na konto za pośrednictwem Poczty, a także kilku innych umożliwiających to punktów (np. sieć sklepów Żabka, Bank). Gotowy druczek z danymi do przelewu można znaleźć po zalogowaniu się do systemu Fouton i wybraniu opcji „Rezerwacja”. Takowy druczek można wydrukować, albo jego zawartość przepisać do druczku z Poczty.

P: Zrobiłem/am rezerwację i ją opłaciłem/am, kiedy mogę się spodziewać jej potwierdzenia?
O: Wykonane wpłaty sprawdzamy 1-2 razy w tygodniu, jednakże zdarzają się sytuację kiedy może się to odbywać rzadziej. Jeśli po wykonaniu wpłaty w ciągu tygodnia nie dostało się potwierdzenia, to prosimy o kontakt na [email protected]. Prosimy jednocześnie pamiętać, że przelewy pocztowe idą na pocztę nawet siedem dni roboczych, choć rzadko się to zdarza.

P: Mam opłaconą rezerwację, ale okazało się, że nie mogę przyjechać. Co robić?
O: Jeśli nie minęła data uwzględniona w regulaminie jako ostateczny moment, do którego można zrezygnować z rezerwacji (14 lipca 2017 r. włącznie), to należy napisać na maila [email protected] z opisem sprawy, a my anulujemy rezerwację i odeślemy pieniądze na wskazane konto.

P: Mam inny problem dotyczący rezerwacji. Gdzie się z tym udać?
O: Prosimy w takim razie pisać na [email protected].

P: Czy na konwencie można sprzedawać swoje produkty?
O: Tak. Aby wybrać sobie miejsce i otrzymać zgodę od organizatorów, należy skorzystać z systemu Fouton. Szczegóły znajdują się tutajStoiska wystawowe są płatne.

P: Co będzie mi potrzebne przy wejściu?
O:
Aby usprawnić działanie Akredytacji warto przygotować od razu dokument ze zdjęciem oraz Kartę Konwentowicza, jeśli nie ma się ukończonych 18-tu lat. W przypadku rezerwacji wymagane jest okazanie kodu QR, który generuje system Fouton lub generowana przez niego Karta Konwentowicza, w przypadku osób nieletnich.

P: Czym jest Karta Konwentowicza (KK)?
O:
Jest to dokument wymagany od wszystkich uczestników poniżej 18-ego roku życia, który można pobrać ze strony stowarzyszenia. Należy dać go do wypełnienia i podpisania rodzicom lub opiekunom prawnym, a następnie przynieść ze sobą na konwent.

P: Nie mam drukarki, jak mam zdobyć KK?
O:
Rozwiązań jest kilka. Można poprosić znajomych o wydrukowanie tej jednej strony (nie musi być w kolorze), udać się do punktu ksero i za niewielką opłatą dostać gotowy egzemplarz. Nie przyjmujemy egzemplarzy napisanych odręcznie.

P: Co to jest panel? Co to jest prelekcja?
O:
Panel jest to moderowana dyskusja na określony temat mająca na celu wymianę wiadomości, spostrzeżeń i poglądów uczestniczących w niej osób. Prelekcja z kolei, jest to rodzaj publicznego wykładu, który najczęściej dotyczy tematu popularnonaukowego.

P: Wygrałem konkurs na konwencie i dostałem takie śmieszne monety. Co się z tym robi?
O: Owe „śmieszne monety”, to nasza waluta konwentowa, którą nazwaliśmy Anijenami. Po ich otrzymaniu można je wymienić na nagrody w konwentowej informacji. Im więcej masz Anijenów, tym na lepsze nagrody możesz je wymienić, dlatego warto brać udział w konkursach i turniejach.

P: Mam x Anijenów, ale nie znalazłem w nagrodach niczego dla siebie, co w związku z tym mam zrobić? Czy Anijeny tracą ważność?
O: Jeśli nie znalazłeś niczego dla siebie, to daj nam znać jakie nagrody Ciebie interesują, a my postaramy się takowe załatwić na następną imprezę naszego Stowarzyszenia. Anijeny są walutą działającą na wszystkich imprezach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie, więc zawsze możesz poczekać na coś ciekawszego.

P: Jestem przedstawicielem mediów i chciałbym z Wami nawiązać współpracę. Z kim mam się w tych kwestiach kontaktować?
O: W takiej sytuacji prosimy o kontakt przez jeden z formularzy zawartych tutaj.

P: Jestem przedstawicielem instytucji zainteresowanej wsparciem Was (np. sponsorskim) lub nawiązaniem współpracy. Z kim mam się w tych kwestiach kontaktować?
O: W tej sytuacji również prosimy o kontakt przez jeden z formularzy zawartych tutaj.

P: Co to jest cosplay?
O:
Cosplay, z angielskiego costume play, jak sama nazwa wskazuje, polega na wcieleniu się w daną postać z różnego rodzaju mediów popkulturowych takich jak manga, anime, czy gry, seriale i filmy. Ponadto tak się również nazywa jedna z większych atrakcji konwentu, na której występują poprzebierane osoby, które są następnie oceniane i mogą wygrać różnorakie nagrody. Tradycja mówi, że stroje cosplayowe powinny być wykonywane własnoręcznie (w przypadku konkursu jest to wymóg), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dla zabawy taki strój kupić lub wypożyczyć.

P: Gdzie szukać informacji na temat konwentu?
O:
Jeżeli interesująca Cię kwestia nie jest omówiona na tej stronie, warto się zainteresować tą grupą na facebooku. Można również napisać maila na [email protected]. Natomiast na samym konwencie otrzymasz informator zawierający najpotrzebniejsze informacje. Wszystkiego innego dowiesz się w informacji konwentowej.

P: Gdy widzę osobę, która zachowuje się agresywnie, bo jest np. po spożyciu alkoholu, innych substancji powodujących stan tego typu, albo jakiegokolwiek innego powodu, co powinienem zrobić.
O: Wasze bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne, w związku z tym gdy widzicie taką sytuację najlepiej zgłosić to najbliższemu członkowi obsługi, lub bezpośrednio do ochrony. Oni będą wiedzieli jak postępować w takiej sytuacji.

P: Jestem świadkiem wypadku na konwencie, co powinienem zrobić?
O: W takiej sytuacji najlepiej w pierwszej kolejności zadzwonić do naszych służb medycznych, do których numer jest podany na tyle identyfikatora, który dostaliście. Oni zdecydują w jaki sposób dalej postępować. Znaczna większość wypadków tego typu nie wymaga dzwonienia na pogotowie. Tym bardziej, że na terenie CKS-u znajduje się również Akademickie Centrum Medyczne.

P: Co muszę zabrać na konwent?
O: 
Na konwent przede wszystkim zabieramy:

  • Pieniądze na powrót, a także jedzenie i picie.
  • Dokument tożsamości ze zdjęciem
  • Kartę Konwentowicza w przypadku osób niepełnoletnich
  • Śpiwór, karimata i poduszka (chyba, że śpimy w hotelu)
  • Środki higieny osobistej (mydło, pasta i szczoteczka do zębów, ręcznik, dezodorant)
  • Ubranie na zmianę

P: Czy można pomagać przy konwencie?
O: Staramy się zawsze przeprowadzać rekrutację do szeregów naszej ekipy przed większymi imprezami. Jeśli chcecie być na bieżąco informowani o takich sprawach, to zapraszamy do zapisania się do tej grupy, lub od razu do wysłania zgłoszenia poprzez tę stronę.

P: Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?
O:
Nie, każdy, niezależnie od wieku, może wejść na naszą imprezę. Jednakże osoby niepełnoletnie, by uczestniczyć w naszej imprezie, muszą uzyskać na to zgodę rodziców lub prawnych opiekunów, w formie wypełnionej Karty Konwentowicza.

P: Gdzie się śpi na konwencie?
O:
 Najczęstszą formą miejsca noclegowego na konwencie jest tzw. nocleg minimum, czyli udostępniony kawałek podłogi, na którym można rozłożyć karimatę i śpiwór, a następnie się chwilę przespać pomiędzy atrakcjami. Tak samo jest w przypadku tej edycji Animatsuri, choć chęć skorzystania z takiej opcji wymaga wcześniejszej rezerwacji oraz wniesienia dodatkowej opłaty. Szczegóły na ten temat można znaleźć tutaj i tutaj. W innym wypadku w Warszawie jest ogrom hoteli, hosteli i schronisk młodzieżowych, które na pewno z chęcią przyjmą każdą osobę.

P: Czy mogę zarezerwować sleep room dla siebie i swoich znajomych?
O:
Nie. Nie oferujemy takiej możliwości i raczej się to nie zmieni. Ponadto KAŻDA próba oznaczenia sleep rooma na konwencie jako swój np. kartką z napisem “Rezerwacja”, “Brak miejsc”, itp., skończy się opróżnieniem sali ze WSZYSTKICH osób tam będących i ich rzeczy, a na ich miejsce zostaną wpuszczeni nowi uczestnicy. Dlatego też prosimy, żebyście się nawzajem pilnowali w tych kwestiach.

P: W strefie noclegowej jest głośno i nie można spać, co mogę z tym zrobić?
O: W strefach tego typu nigdy nie będzie idealnie cicho, jednak wszyscy powinniśmy siebie nawzajem szanować. W związku z tym jeśli jakaś osoba/grupa osób zachowuje się głośno i nie reaguje na zwracanie uwagi, to najlepiej udać się do ochrony i poproszenie ich o interwencję. Po północy rozmowy w strefie noclegowej powinny być ograniczone do minimum, więc osoby, które nie są zmęczone, powinny ją po prostu opuścić i rozmawiać gdzie indziej.

P: Czy na konwencie będzie dostępny prysznic?
O: Tak. W budynku G, w którym znajduje się sala gimnastyczna dostępne będą prysznice, do których korzystania gorąco zachęcamy. 😉

P: Czy mogę przyjechać dzień wcześniej?
O:
Kategorycznie i bezdyskusyjnie, NIE! Zwykli uczestnicy nie mają wstępu na conplace przed otwarciem Akredytacji. Dzień wcześniej chcemy mieć czas na spokojnie przygotować miejsce pod imprezę i dobrze odpocząć przed jej rozpoczęciem, by sama impreza przebiegała bez żadnych problemów. Rozumiemy, że osoby dojeżdżające z daleka mogą mieć problem z późniejszym przyjechaniem na imprezę, niemniej jednak aby móc się w pełni poświęcić przygotowaniom, nie możemy wyrazić zgody na wcześniejszy przyjazd.