Najczęściej zadawane pytania

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące naszego wydarzenia, to warto wcześniej sprawdzić, czy nie pokrywają się one z tymi poniżej. Jest to niewątpliwie szybsza sposób na uzyskanie odpowiedzi na frapujące Was pytania. Oczywiście jeśli jednak Wasze pytanie nie zostało zawarte poniżej, to pozostaje już tylko napisanie do nas bezpośrednio przy użyciu formularza kontaktowego.

Pytania ogólne

Co to jest festiwal/konwent fanów?

Jest to zjazd ludzi zainteresowanych daną tematyką – w tym przypadku mangą, anime, kulturą japońską i innymi aspektami popkultury, na którym odbywają się najróżniejsze atrakcje związane z ów tematyką.

Gdzie szukać informacji na temat festiwalu?

Jeżeli interesująca Cię kwestia nie jest omówiona na tej stronie, warto się zainteresować tą grupą na facebooku. Można również napisać maila na info@animatsuri.pl. Natomiast na samym festiwalu otrzymasz informator zawierający najpotrzebniejsze informacje. Wszystkiego innego dowiesz się w informacji festiwalowej.

Co muszę zabrać na festiwal?

Na festiwal przede wszystkim zabieramy:

  • Pieniądze na powrót, a także jedzenie i picie,
  • Dokument tożsamości ze zdjęciem,
  • Kartę Konwentowicza w przypadku osób niepełnoletnich.
Czy będzie organizowany nocleg dla uczestników?

Ze względu na sytuację zagrożenia epidemiologicznego, która jest z nami od 2020 roku, nie jesteśmy w stanie zorganizować noclegu dla naszych uczestników. W związku z tym, jeśli nocleg będzie potrzebny, to najlepiej skorzystać z bogatej warszawskiej oferty hotelowej. Postaramy się również, aby nasi uczestnicy mieli zniżki na niektóre z nich.

Czy można pomagać przy festiwalu?

Staramy się zawsze przeprowadzać rekrutację do szeregów naszej ekipy przed większymi imprezami. Jeśli chcecie być na bieżąco informowani o takich sprawach, to zapraszamy do zapisania się do tej grupy, lub od razu do wysłania zgłoszenia poprzez tę stronę.

Jestem przedstawicielem mediów i chciałbym z Wami nawiązać współpracę. Z kim mam się w tych kwestiach kontaktować?

W takiej sytuacji prosimy o kontakt poprzez formularz na tej stronie.

Jestem przedstawicielem instytucji zainteresowanej wsparciem Was (np. sponsorskim) lub nawiązaniem współpracy. Z kim mam się w tych kwestiach kontaktować?

W tej sytuacji również prosimy o kontakt przez jeden z formularzy zawartych tutaj.

Czy na festiwalu można sprzedawać swoje produkty?
Tak. Aby wybrać sobie miejsce i otrzymać zgodę od organizatorów, należy skorzystać z systemu Fouton. Szczegóły znajdują się tutaj. Stoiska wystawowe są płatne.

Wejściówki i rezerwacje

Jak zdobyć wejściówkę na festiwal?

Na naszych imprezach wystarczy przyjść w dniu trwania festiwalu i ją nabyć. Można to również zrobić wcześniej jako rezerwacja. Rezerwacje na imprezach naszego Stowarzyszenia obsługuje system Fouton.

Ile kosztuje wejście na festiwal?
Cena wejściówki jest uzależniona od długości i dnia pobytu. Dokładny cennik jest dostępny tutaj.
Czy przewidujecie jakieś zniżki?

Tak i przedstawiają się one następująco:

  • 100% zniżki dla dzieci poniżej siódmego roku, pod warunkiem bycia pod opieką osoby dorosłej,
  • 50% zniżki dla dzieci od siódmego do dwunastego roku życia włącznie, pod warunkiem bycia pod opieką osoby dorosłej,
  • 100% zniżki dla osób od ukończonego szesnastego roku życia, które chcą zostać wolontariuszami naszego Stowarzyszenia i wspomóc organizację tej imprezy (więcej informacji tutaj),
  • do 100% zniżki dla twórców atrakcji, których punkty programu zostaną przez nas przyjęte (więcej informacji tutaj).

Ponadto przy rezerwacji można zaoszczędzić do 20% kwoty akredytacji w dniu Festiwalu poprzez zrobienie wcześniejszej rezerwacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Dlaczego zbieracie numery PESEL? Czy ta wrażliwa dana osobowa jest dobrze chroniona?

Zgodnie z polskim prawem, numer PESEL nie jest daną wrażliwą, a dokładniej mówiąc nie podlega szczególnej ochronie zgodnie z art. 27 Ustawy o ochronie danych osobowych. Natomiast zbieramy te numery aby móc jednoznacznie zidentyfikować uczestnika, ponieważ bywają przypadki, gdy może się pojawić dwóch uczestników o tym samym imieniu i nazwisku. Ponadto numer PESEL ułatwia zidentyfikowanie osób nieletnich, a także jest wymagany ze względu na to, że uczestnicy (zgodnie z regulaminem imprezy) na czas trwania konwentu zostają członkami wspierającymi stowarzyszenie. Numery PESEL oraz imiona i nazwiska są szyfrowane i zostają usunięte z systemu niedługo po konwencie. Jedyne co po nich zostaje to wiek i płeć anonimowego uczestnika, które wykorzystujemy do celów statystycznych. Nie da się za ich pomocą nikogo zidentyfikować. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat metod szyfrowania danych przechowywanych w systemie Fouton to prosimy o kontakt z administratorem danych na mailu admin@fouton.pl.

Co będzie mi potrzebne przy wejściu?
Aby usprawnić działanie Akredytacji, warto przygotować od razu dokument ze zdjęciem oraz Kartę Konwentowicza, jeśli nie ma się ukończonych 18-tu lat. W przypadku rezerwacji wymagane jest okazanie kodu QR, który generuje system Fouton lub generowana przez niego Karta Konwentowicza, w przypadku osób nieletnich.
Dlaczego warto zrobić rezerwację?

Zrobienie rezerwacji wiąże się z kilkoma przywilejami:

  • Tańsza wejściówka;
  • Znacznie szybsza i wcześniejsza akredytacja (przy pokazaniu wydrukowanej wejściówki z kodem QR);
  • Na pewno nie zabraknie dla Ciebie żadnych upominków w ramach zakupionej rezerwacji;
  • Możliwość zamówienia festiwalowej koszulki w wybranym przez siebie rozmiarze i tańszej cenie.
Zarezerwowałem/am wejściówkę. Jak ją opłacić?
Są dwa sposoby:
  • Można wykonać przelew z konta bankowego za pośrednictwem internetu. Każda osoba, która konto bankowe posiada, na pewno wie jak to zrobić. Dane do przelewu można podejrzeć po zalogowaniu się do systemu Fouton i wybraniu opcji „Rezerwacja”.
  • Można wykonać przelew na konto za pośrednictwem Poczty, a także kilku innych umożliwiających to punktów (np. sieć sklepów Żabka, Bank). Gotowy druczek z danymi do przelewu można znaleźć po zalogowaniu się do systemu Fouton i wybraniu opcji „Rezerwacja”. Takowy druczek można wydrukować, albo jego zawartość przepisać do druczku z Poczty.
Zrobiłem/am rezerwację i ją opłaciłem/am, kiedy mogę się spodziewać jej potwierdzenia?
Wykonane wpłaty sprawdzamy 1-2 razy w tygodniu, jednakże zdarzają się sytuację kiedy może się to odbywać rzadziej. Jeśli po wykonaniu wpłaty w ciągu tygodnia nie dostało się potwierdzenia, to prosimy o kontakt na rezerwacje@fouton.pl. Prosimy jednocześnie pamiętać, że przelewy pocztowe idą na pocztę nawet siedem dni roboczych, choć rzadko się to zdarza.
Mam opłaconą rezerwację, ale okazało się, że nie mogę przyjechać. Co robić?
Jeśli nie minęła data uwzględniona w regulaminie jako ostateczny moment, do którego można zrezygnować z rezerwacji (6 sierpnia 2021 r. włącznie), to należy napisać na maila rezerwacje@fouton.pl z opisem sprawy, a my anulujemy rezerwację i odeślemy pieniądze na wskazane konto.
Mam inny problem dotyczący rezerwacji. Gdzie się z tym udać?
Prosimy w takim razie pisać na rezerwacje@fouton.pl.

Nieletni na festiwalu

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?
Nie, każdy, niezależnie od wieku, może wejść na naszą imprezę. Jednakże osoby niepełnoletnie, by w niej uczestniczyć, muszą uzyskać na to zgodę rodziców lub prawnych opiekunów, w formie wypełnionej Karty Konwentowicza.
Czym jest Karta Konwentowicza?
Jest to dokument wymagany od wszystkich uczestników poniżej 18-ego roku życia, który można pobrać ze strony stowarzyszenia. Należy dać go do wypełnienia i podpisania rodzicom lub opiekunom prawnym, a następnie przynieść ze sobą na festiwal. Kartę Konwentowicza można pobrać tutaj.
Nie mam drukarki, jak mam zdobyć Kartę Konwentowicza?
Rozwiązań jest kilka. Można poprosić znajomych o wydrukowanie tej jednej strony (nie musi być w kolorze), udać się do punktu ksero i za niewielką opłatą dostać gotowy egzemplarz. Nie przyjmujemy egzemplarzy napisanych odręcznie.

Bezpieczeństwo na festiwalu

Czy na tym festiwalu jest bezpiecznie?
Bezpieczeństwo naszych uczestników jest jedną z najważniejszych kwestii, które bierzemy pod uwagę przy organizowaniu Animatsuri. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwa profesjonalna ochrona, służba medyczna, a nawet inspektor Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej. Organizujemy wydarzenia tego typu od 2006. roku i do tej pory nie zdarzył się żaden, naprawdę poważy wypadek, a z roku na rok poprawiamy nasze standardy bezpieczeństwa, aby nie kusić losu. Oczywiście zawsze może się wydarzyć coś nieoczekiwanego, ale stosując się do regulaminu imprezy i zwykłego zdrowego rozsądku są na to minimalne szanse.
Czy na festiwalu wolno spożywać alkohol?
Nie, na terenie całego festiwalu obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Ponadto osoby, które są w stanie zbyt dużego upojenia alkoholowego (są agresywne, zataczają się, itp.), nie będą wpuszczane na teren imprezy do momentu wytrzeźwienia.
Gdy widzę osobę, która zachowuje się agresywnie, bo jest np. po spożyciu alkoholu, innych substancji powodujących stan tego typu, albo jakiegokolwiek innego powodu, co powinienem zrobić?
Gdy widzicie taką sytuację, albo dotyczy ona Was bezpośrednio, należy zgłosić to najbliższemu członkowi obsługi, lub bezpośrednio do ochrony. Oni będą wiedzieli jak postępować w takiej sytuacji i udzielą wszelkiej pomocy.
Jestem świadkiem wypadku na festiwalu, co powinienem zrobić?
W takiej sytuacji najlepiej w pierwszej kolejności zadzwonić do naszych służb medycznych, do których numer jest podany na tyle identyfikatora, który dostaliście. Oni zdecydują w jaki sposób dalej postępować. Znaczna większość wypadków tego typu nie wymaga dzwonienia na pogotowie. Tym bardziej, że na terenie festiwalu znajduje się również Akademickie Centrum Medyczne.

Festiwalowe atrakcje

Co to jest panel? Co to jest prelekcja?
Panel jest to moderowana dyskusja na określony temat mająca na celu wymianę wiadomości, spostrzeżeń i poglądów uczestniczących w niej osób. Prelekcja z kolei, jest to rodzaj publicznego wykładu, który najczęściej dotyczy tematu popularnonaukowego.
Co to jest cosplay?
Cosplay, z angielskiego costume play, jak sama nazwa wskazuje, polega na wcieleniu się w daną postać z różnego rodzaju mediów popkulturowych takich jak manga, anime, czy gry, seriale i filmy. Ponadto tak się również nazywa jedna z większych atrakcji festiwalu, na której występują poprzebierane osoby, które są następnie oceniane i mogą wygrać różnorakie nagrody. Tradycja mówi, że stroje cosplayowe powinny być wykonywane własnoręcznie (w przypadku konkursu jest to wymóg), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dla zabawy taki strój kupić lub wypożyczyć.
Wygrałem konkurs na festiwalu i dostałem takie śmieszne monety. Co się z tym robi?
Owe „śmieszne monety”, to nasza waluta festiwalowa, którą nazwaliśmy Anijenami. Po ich otrzymaniu można je wymienić na nagrody w festiwalowej informacji. Im więcej masz Anijenów, tym na lepsze nagrody możesz je wymienić, dlatego warto brać udział w konkursach i turniejach.
Mam x Anijenów, ale nie znalazłem w nagrodach niczego dla siebie, co w związku z tym mam zrobić? Czy Anijeny tracą ważność?
Jeśli nie znalazłeś niczego dla siebie, to daj nam znać jakie nagrody Ciebie interesują, a my postaramy się takowe załatwić na następną imprezę naszego Stowarzyszenia. Anijeny są walutą działającą na wszystkich imprezach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie, więc zawsze możesz poczekać na coś ciekawszego.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące naszego wydarzenia, to warto wcześniej sprawdzić, czy nie pokrywają się one z tymi poniżej. Jest to niewątpliwie szybsza sposób na uzyskanie odpowiedzi na frapujące Was pytania. Oczywiście jeśli jednak Wasze pytanie nie zostało zawarte poniżej, to pozostaje już tylko napisanie do nas bezpośrednio przy użyciu formularza kontaktowego.

Pytania ogólne

Co to jest festiwal/konwent fanów?

Jest to zjazd ludzi zainteresowanych daną tematyką – w tym przypadku mangą, anime, kulturą japońską i innymi aspektami popkultury, na którym odbywają się najróżniejsze atrakcje związane z ów tematyką.

Gdzie szukać informacji na temat festiwalu?

Jeżeli interesująca Cię kwestia nie jest omówiona na tej stronie, warto się zainteresować tą grupą na facebooku. Można również napisać maila na info@animatsuri.pl. Natomiast na samym festiwalu otrzymasz informator zawierający najpotrzebniejsze informacje. Wszystkiego innego dowiesz się w informacji festiwalowej.

Co muszę zabrać na festiwal?

Na festiwal przede wszystkim zabieramy:

  • Pieniądze na powrót, a także jedzenie i picie.
  • Dokument tożsamości ze zdjęciem
  • Kartę Konwentowicza w przypadku osób niepełnoletnich
  • Śpiwór, karimata i poduszka (chyba, że śpimy w hotelu)
  • Środki higieny osobistej (mydło, pasta i szczoteczka do zębów, ręcznik, dezodorant)
  • Ubranie na zmianę

Czy można pomagać przy festiwalu?

Staramy się zawsze przeprowadzać rekrutację do szeregów naszej ekipy przed większymi imprezami. Jeśli chcecie być na bieżąco informowani o takich sprawach, to zapraszamy do zapisania się do tej grupy, lub od razu do wysłania zgłoszenia poprzez tę stronę.

Jestem przedstawicielem mediów i chciałbym z Wami nawiązać współpracę. Z kim mam się w tych kwestiach kontaktować?

W takiej sytuacji prosimy o kontakt poprzez formularz na tej stronie.

Jestem przedstawicielem instytucji zainteresowanej wsparciem Was (np. sponsorskim) lub nawiązaniem współpracy. Z kim mam się w tych kwestiach kontaktować?

W tej sytuacji również prosimy o kontakt przez formularzy zawartych tutaj.

Czy na festiwalu można sprzedawać swoje produkty?

Tak. Aby wybrać sobie miejsce i otrzymać zgodę od organizatorów, należy skorzystać z systemu Fouton. Szczegóły znajdują się tutaj. Stoiska wystawowe są płatne.

Wejściówki i rezerwacje

Jak zdobyć wejściówkę na festiwal?

Na naszych imprezach wystarczy przyjść w dniu trwania festiwalu i ją nabyć. Można to również zrobić wcześniej jako rezerwacja. Rezerwacje na imprezach naszego Stowarzyszenia obsługuje system Fouton.

Ile kosztuje wejście na festiwal?

Cena wejściówki jest uzależniona od długości i dnia pobytu. Dokładny cennik jest dostępny tutaj.

Czy przewidujecie jakieś zniżki?

Krótko mówiąc – tak. Przedstawiają się one następująco:

  • 100% zniżki dla dzieci do szóstego roku życia włącznie, pod warunkiem bycia pod opieką osoby dorosłej,
  • 50% zniżki dla dzieci od siódmego do dwunastego roku życia włącznie, pod warunkiem bycia pod opieką osoby dorosłej,
  • 100% zniżki dla osób od ukończonego szesnastego roku życia, które chcą zostać wolontariuszami naszego Stowarzyszenia i wspomóc organizację imprezy (więcej informacji tutaj),
  • do 100% zniżki dla twórców atrakcji, których punkty programu zostaną przez nas przyjęte (więcej informacji tutaj).

Ponadto przy rezerwacji można zaoszczędzić do 20% kwoty akredytacji w dniu Festiwalu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Dlaczego zbieracie numery PESEL? Czy ta wrażliwa dana osobowa jest dobrze chroniona?

Zgodnie z polskim prawem, numer PESEL nie jest daną wrażliwą, a dokładniej mówiąc nie podlega szczególnej ochronie zgodnie z art. 27 Ustawy o ochronie danych osobowych. Natomiast zbieramy te numery aby móc jednoznacznie zidentyfikować uczestnika, ponieważ bywają przypadki, gdy może się pojawić dwóch uczestników o tym samym imieniu i nazwisku. Ponadto numer PESEL ułatwia zidentyfikowanie osób nieletnich, a także jest wymagany ze względu na to, że uczestnicy (zgodnie z regulaminem imprezy) na czas trwania konwentu zostają członkami wspierającymi stowarzyszenie. Numery PESEL oraz imiona i nazwiska są szyfrowane i zostają usunięte z systemu niedługo po konwencie. Jedyne co po nich zostaje to wiek i płeć anonimowego uczestnika, które wykorzystujemy do celów statystycznych. Nie da się za ich pomocą nikogo zidentyfikować. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat metod szyfrowania danych przechowywanych w systemie Fouton to prosimy o kontakt z administratorem danych na mailu admin@fouton.pl.

Co będzie mi potrzebne przy wejściu?

Aby usprawnić działanie Akredytacji warto przygotować od razu dokument ze zdjęciem oraz Kartę Konwentowicza, jeśli nie ma się ukończonych 18-tu lat. W przypadku rezerwacji wymagane jest okazanie kodu QR, który generuje system Fouton lub generowana przez niego Karta Konwentowicza, w przypadku osób nieletnich.

Dlaczego warto zrobić rezerwację?

Zrobienie rezerwacji wiąże się z kilkoma przywilejami:

  • Możliwość skorzystania ze strefy noclegowej (za dodatkową opłatą);
  • Znacznie szybsza i wcześniejsza akredytacja (przy pokazaniu wydrukowanej wejściówki z kodem QR);
  • Na pewno nie zabraknie dla Ciebie żadnych upominków w ramach zakupionej rezerwacji;
  • Możliwość zamówienia festiwalowej koszulki w wybranym przez siebie rozmiarze i tańszej cenie.

Zarezerwowałem/am wejściówkę. Jak ją opłacić?

Są dwa sposoby:

  • Można wykonać przelew z konta bankowego za pośrednictwem internetu. Każda osoba, która konto bankowe posiada, na pewno wie jak to zrobić. Dane do przelewu można podejrzeć po zalogowaniu się do systemu Fouton i wybraniu opcji „Rezerwacja”.
  • Można wykonać przelew na konto za pośrednictwem Poczty, a także kilku innych umożliwiających to punktów (np. sieć sklepów Żabka, Bank). Gotowy druczek z danymi do przelewu można znaleźć po zalogowaniu się do systemu Fouton i wybraniu opcji „Rezerwacja”. Takowy druczek można wydrukować, albo jego zawartość przepisać do druczku z Poczty.

Zrobiłem/am rezerwację i ją opłaciłem/am, kiedy mogę się spodziewać jej potwierdzenia?

Wykonane wpłaty sprawdzamy 1-2 razy w tygodniu, jednakże zdarzają się sytuację kiedy może się to odbywać rzadziej. Jeśli po wykonaniu wpłaty w ciągu tygodnia nie dostało się potwierdzenia, to prosimy o kontakt na rezerwacje@fouton.pl. Prosimy jednocześnie pamiętać, że przelewy pocztowe idą na pocztę nawet siedem dni roboczych, choć rzadko się to zdarza.

Mam opłaconą rezerwację, ale okazało się, że nie mogę przyjechać. Co robić?

Jeśli nie minęła data uwzględniona w regulaminie jako ostateczny moment, do którego można zrezygnować z rezerwacji (12 lipca 2019 r. włącznie), to należy napisać na maila rezerwacje@fouton.pl z opisem sprawy, a my anulujemy rezerwację i odeślemy pieniądze na wskazane konto.

Mam inny problem dotyczący rezerwacji. Gdzie się z tym udać?

Prosimy w takim razie pisać na rezerwacje@fouton.pl.

Nieletni na festiwalu

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Nie, każdy, niezależnie od wieku, może wejść na naszą imprezę. Jednakże osoby niepełnoletnie, by w niej uczestniczyć, muszą uzyskać na to zgodę rodziców lub prawnych opiekunów, w formie wypełnionej Karty Konwentowicza.

Czym jest Karta Konwentowicza?

Jest to dokument wymagany od wszystkich uczestników poniżej 18-ego roku życia, który można pobrać ze strony stowarzyszenia. Należy dać go do wypełnienia i podpisania rodzicom lub opiekunom prawnym, a następnie przynieść ze sobą na festiwal. Kartę Konwentowicza można pobrać tutaj.

Nie mam drukarki, jak mam zdobyć Kartę Konwentowicza?

Rozwiązań jest kilka. Można poprosić znajomych o wydrukowanie tej jednej strony (nie musi być w kolorze), udać się do punktu ksero i za niewielką opłatą dostać gotowy egzemplarz. Nie przyjmujemy egzemplarzy napisanych odręcznie.

Bezpieczeństwo na festiwalu

Czy na tym festiwalu jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo naszych uczestników jest jedną z najważniejszych kwestii, które bierzemy pod uwagę przy organizowaniu Animatsuri. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwa profesjonalna ochrona, służba medyczna, a nawet inspektor Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej. Organizujemy wydarzenia tego typu od 2006. roku i do tej pory nie zdarzył się żaden naprawdę poważy wypadek, a z roku na rok poprawiamy nasze standardy bezpieczeństwa, aby nie kusić losu. Oczywiście zawsze może się wydarzyć coś nieoczekiwanego, ale stosując się do regulaminu imprezy i zwykłego zdrowego rozsądku są na to minimalne szanse.

Czy na festiwalu wolno spożywać alkohol?

Nie, na terenie całego festiwalu obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Ponadto osoby, które są w stanie zbyt dużego upojenia alkoholowego (są agresywne, zataczają się, itp.), nie będą wpuszczane na teren imprezy do momentu wytrzeźwienia.

Gdy widzę osobę, która zachowuje się agresywnie, bo jest np. po spożyciu alkoholu, innych substancji powodujących stan tego typu, albo jakiegokolwiek innego powodu, co powinienem zrobić?

Gdy widzicie taką sytuację, albo dotyczy ona Was bezpośrednio, należy zgłosić to najbliższemu członkowi obsługi, lub bezpośrednio do ochrony. Oni będą wiedzieli jak postępować w takiej sytuacji i udzielą wszelkiej pomocy.

Jestem świadkiem wypadku na festiwalu, co powinienem zrobić?

W takiej sytuacji najlepiej w pierwszej kolejności zadzwonić do naszych służb medycznych, do których numer jest podany na tyle identyfikatora, który dostaliście. Oni zdecydują w jaki sposób dalej postępować. Znaczna większość wypadków tego typu nie wymaga dzwonienia na pogotowie. Tym bardziej, że na terenie festiwalu znajduje się również Akademickie Centrum Medyczne.

Festiwalowe atrakcje

Co to jest panel? Co to jest prelekcja?

Panel jest to moderowana dyskusja na określony temat mająca na celu wymianę wiadomości, spostrzeżeń i poglądów uczestniczących w niej osób. Prelekcja z kolei, jest to rodzaj publicznego wykładu, który najczęściej dotyczy tematu popularnonaukowego.

Co to jest cosplay?

Cosplay, z angielskiego costume play, jak sama nazwa wskazuje, polega na wcieleniu się w daną postać z różnego rodzaju mediów popkulturowych takich jak manga, anime, czy gry, seriale i filmy. Ponadto tak się również nazywa jedna z większych atrakcji festiwalu, na której występują poprzebierane osoby, które są następnie oceniane i mogą wygrać różnorakie nagrody. Tradycja mówi, że stroje cosplayowe powinny być wykonywane własnoręcznie (w przypadku konkursu jest to wymóg), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dla zabawy taki strój kupić lub wypożyczyć.

Wygrałem konkurs na festiwalu i dostałem takie śmieszne monety. Co się z tym robi?

Owe „śmieszne monety”, to nasza waluta festiwalowa, którą nazwaliśmy Anijenami. Po ich otrzymaniu można je wymienić na nagrody w festiwalowej informacji. Im więcej masz Anijenów, tym na lepsze nagrody możesz je wymienić, dlatego warto brać udział w konkursach i turniejach.

Mam x Anijenów, ale nie znalazłem w nagrodach niczego dla siebie, co w związku z tym mam zrobić? Czy Anijeny tracą ważność?

Jeśli nie znalazłeś niczego dla siebie, to daj nam znać jakie nagrody Ciebie interesują, a my postaramy się takowe załatwić na następną imprezę naszego Stowarzyszenia. Anijeny są walutą działającą na wszystkich imprezach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie, więc zawsze możesz poczekać na coś ciekawszego.

Spanie na festiwalu

Gdzie się śpi na festiwalu?

Najczęstszą formą miejsca noclegowego na festiwalu jest tzw. nocleg minimum, czyli udostępniony kawałek podłogi, na którym można rozłożyć karimatę i śpiwór, a następnie się chwilę przespać pomiędzy atrakcjami. Tak samo jest w przypadku tej edycji Animatsuri, choć chęć skorzystania z takiej opcji wymaga wcześniejszej rezerwacji oraz wniesienia dodatkowej opłaty. Szczegóły na temat samych noclegów można znaleźć tutaj,  natomiast w sprawie opłaty noclegowej tutaj. W innym wypadku w Warszawie jest ogrom hoteli, hosteli i schronisk młodzieżowych, które na pewno z chęcią przyjmą każdą osobę.

Czy mogę zarezerwować oddzielną salę noclegową tylko dla siebie i swoich znajomych?

Nie. Nie oferujemy takiej możliwości i raczej się to nie zmieni. Tym bardziej, że na Animatsuri funkcjonują strefy noclegowe, do których mieści się kilkaset osób jednocześnie. Rozumiemy, że chcecie być jak najbliżej swoich znajomych w czasie trwania festiwalu i jeśli tylko jest na to miejsce, to nie będzie z tym problemu. Jednakże jeśli ilość miejsca nie pozwala na zajęcie większej dla swojej grupy, to też nie wolno przenosić rzeczy innych osób bez ich pozwolenia tylko po to by osiągnąć swój cel. Każdy taki przypadek będzie surowo karany przez Organizatorów. Trzeba się szanować nawzajem.

W strefie noclegowej jest głośno i nie można spać, co mogę z tym zrobić?

W strefach tego typu nigdy nie będzie idealnie cicho, jednak wszyscy powinniśmy siebie nawzajem szanować. W związku z tym jeśli jakaś osoba/grupa osób zachowuje się głośno i nie reaguje na zwracanie uwagi, to najlepiej udać się do ochrony lub któregokolwiek członka obsługi i poprosić ich o interwencję. Po północy rozmowy w strefie noclegowej powinny być ograniczone do minimum, więc osoby, które nie są zmęczone, powinny ją po prostu opuścić i rozmawiać gdzie indziej.

Czy na festiwalu będzie dostępny prysznic?

Tak. W budynku G, w którym znajduje się sala gimnastyczna dostępne będą prysznice, do których korzystania gorąco zachęcamy. 😉

Czy mogę przyjechać dzień wcześniej?

Przykro nam, ale nie ma takiej możliwości. Zwykli uczestnicy nie mają wstępu na teren festiwalu przed otwarciem Akredytacji w dniu rozpoczęcia. Dzień wcześniej chcemy mieć czas na spokojnie przygotować miejsce pod imprezę i dobrze odpocząć przed jej rozpoczęciem, by sama impreza przebiegała bez żadnych problemów. Rozumiemy, że osoby dojeżdżające z daleka mogą mieć problem z późniejszym przyjechaniem na imprezę, niemniej jednak aby móc się w pełni poświęcić przygotowaniom, nie możemy wyrazić zgody na wcześniejsze wejście na teren imprezy.